2018 FIFA World Cup draw results: All the groups and full schedule

The draw for the 2018 FIFA World Cup in Russia took place on Friday, with the opening game on June 14 being the host Russia against Saudi Arabia, while Portugal drew Spain, Mexico has Germany in their group and more. 

Below you'll find the standings and schedule broken down by each group:

Group A



GPWDLGDPTS
rus.png

Russia

0

0

0

0

0

0

ksa.png

Saudi Arabia

0

0

0

0

0

0

egy.png

Egypt

0

0

0

0

0

0

uru.png

Uruguay

0

0

0

0

0

0

Thursday, June 14: Russia vs. Saudi Arabia, 10 a.m. ET
Friday, June 15: Egypt  vs. Uruguay, 7 a.m. ET


Tuesday, June 19: Russia vs. Egypt , 1 p.m. ET
Wednesday, June 20: Uruguay vs. Saudi Arabia, 10 a.m. ET


Monday, June 25: Saudi Arabia vs. Egypt , 9 a.m. ET
Monday, June 25: Uruguay vs. Russia, 9 a.m. ET


Group B



GPWDLGDPTS
por.png

Portugal

0

0

0

0

0

0

esp.png

Spain

0

0

0

0

0

0

mar.png

Morocco

0

0

0

0

0

0

iri.png

Iran

0

0

0

0

0

0

Friday, June 15: Morocco vs. Iran, 10 a.m. ET
Friday, June 15: Portugal vs. Spain, 1 p.m. ET


Wednesday, June 20: Portugal vs. Morocco, 7 a.m. ET
Wednesday, June 20: Iran vs. Spain, 1 p.m. ET


Monday, June 25: Iran vs. Portugal, 1 p.m. ET
Monday, June 25: Spain vs. Morocco, 1 p.m. ET


Group C



GPWDLGDPTS
fra.png

France

0

0

0

0

0

0

aus.png

Australia

0

0

0

0

0

0

per.png

Peru

0

0

0

0

0

0

den.png

Denmark

0

0

0

0

0

0

Saturday, June 16: France vs. Australia, 5 a.m. ET
Saturday, June 16: Peru vs. Denmark, 11 a.m. ET


Thursday, June 21: France vs. Peru, 7 a.m. ET
Thursday, June 21: Denmark  vs. Australia, 10 a.m. ET


Tuesday, June 26: Australia vs. Peru, 9 a.m. ET
Tuesday, June 26: Denmark vs. France, 9 a.m. ET

Group D



GPWDLGDPTS
arg.png

Argentina

0

0

0

0

0

0

isl.png

Iceland

0

0

0

0

0

0

cro.png

Croatia

0

0

0

0

0

0

ngr.png

Nigeria

0

0

0

0

0

0

Saturday, June 16: Argentina vs. Iceland, 8 a.m. ET
Saturday, June 16: Croatia vs. Nigeria, 2 p.m. ET


Thursday, June 21: Argentina vs. Croatia, 1 p.m. ET
Friday, June 22: Nigeria vs. Iceland, 10 a.m. ET


Tuesday, June 26: Iceland vs. Croatia, 1 p.m. ET
Tuesday, June 26: Nigeria vs. Argentina, 1 p.m. ET

Group E



GPWDLGDPTS
bra.png

Brazil

0

0

0

0

0

0

sui.png

Switzerland

0

0

0

0

0

0

crc.png

Costa Rica

0

0

0

0

0

0

srb.png

Serbia

0

0

0

0

0

0

Sunday, June 17: Costa Rica vs. Serbia , 7 a.m. ET
Sunday, June 17: Brazil vs. Switzerland, 1 p.m. ET


Friday, June 22: Brazil vs. Costa Rica , 7 a.m. ET
Friday, June 22: Serbia vs. Switzerland, 1 p.m. ET


Wednesday, June 27: Serbia vs. Brazil, 1 p.m. ET
Wednesday, June 27: Switzerland vs. Costa Rica , 1 p.m. ET

Group F



GPWDLGDPTS
ger.png

Germany

0

0

0

0

0

0

mex.png

Mexico

0

0

0

0

0

0

swe.png

Sweden

0

0

0

0

0

0

kor.png

South Korea

0

0

0

0

0

0

Sunday, June 17: Germany vs. Mexico, 10 a.m. ET
Monday, June 18: Sweden vs. South Korea, 7 a.m. ET


Saturday, June 23: Germany vs. Sweden , 10 a.m. ET
Saturday, June 23: South Korea vs. Mexico, 1 p.m. ET


Wednesday, June 27: South Korea vs. Germany , 9 a.m. ET
Wednesday, June 27: Mexico vs. Sweden , 9 a.m. ET  

Group G



GPWDLGDPTS
bel.png

Belgium

0

0

0

0

0

0

pan.png

Panama

0

0

0

0

0

0

tun.png

Tunisia

0

0

0

0

0

0

eng.png

England

0

0

0

0

0

0

Monday, June 18: Belgium vs. Panama, 10 a.m. ET
Monday, June 18: Tunisia vs. England, 1 p.m. ET


Saturday, June 23: Belgium vs. Tunisia, 7 a.m. ET
Sunday, June 24: England vs. Panama, 7 a.m. ET


Thursday, June 28: England vs. Belgium , 1 p.m. ET
Thursday, June 28: Panama vs. Tunisia, 1 p.m. ET

Group H



GPWDLGDPTS
pol.png

Poland

0

0

0

0

0

0

sen.png

Senegal

0

0

0

0

0

0

col.png

Colombia

0

0

0

0

0

0

jpn.png

Japan

0

0

0

0

0

0

Tuesday, June 19: Poland vs. Senegal, 7 a.m. ET
Tuesday, June 19: Colombia vs. Japan, 10 a.m. ET


Sunday, June 24: Japan vs. Senegal, 10 a.m. ET
Sunday, June 24: Poland vs. Colombia, 1 p.m. ET


Thursday, June 28: Japan vs. Poland, 9 a.m. ET
Thursday, June 28: Senegal vs. Colombia, 9 a.m. ET


Round of 16

Saturday, June 30


Match 50: Group C winner vs. Group D runner-up

9 a.m. ET

Kazan

TV TBA

Match 49: Group A winner vs. Group B runner-up

1 p.m. ET

Sochi

TV TBA

Sunday, July 1


Match 51: Group B winner vs. Group A runner-up

9 a.m. ET

Moscow

TV TBA

Match 52: Group D winner vs. Group C runner-up

1 p.m. ET

Nizhny Novgorod

TV TBA

Monday, July 2


Match 53: Group E winner vs. Group F runner-up

9 a.m. ET

Samara

TV TBA

Match 54: Group G winner vs. Group H runner-up

1 p.m. ET

Rostov

TV TBA

Tuesday, July 3


Match 55: Group F winner vs. Group E runner-up

9 a.m. ET

Saint Petersburg

TV TBA

Match 56: Group H winner vs. Group G runner-up

1 p.m. ET

Rostov

TV TBA

Quarterfinals

Friday, July 6


Match 57: Match 49 winner vs. Match 50 winner

9 a.m. ET

Nizhny Novgorod

TV TBA

Match 58: Match 53 winner vs. Match 54 winner

1 p.m. ET

Kazan

TV TBA

Saturday, July 7


Match 60: Match 55 winner vs. Match 66 winner

9 a.m. ET

Samara

TV TBA

Match 59: Match 51 winner vs. Match 52 winner

1 p.m. ET

Sochi

TV TBA

Semifinals

Tuesday, July 10


Match 61: Match 57 winner vs. Match 58 winner

1 p.m. ET

Saint Petersburg

TV TBA

Wednesday, July 11


Match 62: Match 59 winner vs. Match 60 winner

1 p.m. ET

Moscow

TV TBA

Third-place match

Saturday, July 14


Match 63: Match 61 loser vs. Match 62 loser

9 a.m. ET

Saint Petersburg

TV TBA

World Cup final

Sunday, July 15


Match 64: Match 61 winner vs. Match 62 winner

10 a.m. ET

Moscow

TV TBA

Our Latest Stories
    24/7 Scores, News, Highlights
    FREE ON ALL YOUR DEVICES