UEFA Europa League draw results: Group stage is set for Arsenal, Tottenham, AC Milan and others

UEFA held its Europa League group stage draw at the House of European Football in Nyon, Switzerland, on Friday. Guest drawer Ciro Ferrara helped select teams from the four group pots to determine the 12 ways the 48 clubs would be separated for the group stage of the competition, which begins Oct. 22

While there are no immediate eye-catching affairs in the groups, what this situation does is open up the opportunity for other clubs with less name recognition to potentially make noise. Most groups only have one notable favorite, meaning that the remaining three will be battling for a coveted knockout spot -- and even with the favoritism, there's absolutely no guarantee that the big name club will go through.

As for those some of those big names (read as: Premier League clubs), Arsenal shares a group with SK Rapid Wien (Austria), Molde FK (Norway) and Dundalk FC (Ireland). Leicester City will go up against SC Braga (Portugal), AEK Athens FC (Greece) and FC Zorya Luhansk (Ukraine). Tottenham is grouped with PFC Ludogorets 1945 (Bulgaria), LASK (Austria) and Royal Antwerp FC (Belgium).

Just like every year, the top two teams in each group will advance to the knockout stage, where teams eliminated in the Champions League group stage will come in. Below you'll find the full results, along with commentary and analysis in real-time:

Group A: Roma (ITA), Young Boys (SUI), CFR Cluj (ROU), CSKA-Sofia (BUL)
Group B: Arsenal (ENG), Rapid Wien (AUT), Molde (NOR), Dundalk (IRL)
Group C: Leverkusen (GER), Slavia Prague (CZE), Hapoel Beer-Sheva (ISR), Nice (FRA)
Group D: Benfica (POR), Standard Liege (BEL), Rangers (SCO), Lech Poznan (POL)
Group E: PSV Eindhoven (NED), PAOK (GRE), Granada (ESP), Omonoia (CYP)
Group F: Napoli (ITA), Real Sociedad (ESP), AZ Alkmaar (NED), Rijeka (CRO)
Group G: Braga (POR), Leicester City (ENG), AEK Athens (GRE), Zorya Luhansk (UKR)
Group H: Celtic (SCO), Sparta Prague (CZE), AC Milan (ITA), Lille (FRA)
Group I: Villarreal (ESP), Qarabag (AZE), Maccabi Tel-Aviv (ISR), Sivasspor (TUR)
Group J: Tottenham Hotspur (ENG), Ludogorets (BUL), LASK (AUT), Royal Antwerp (BEL)
Group K: CSKA Moscow (RUS), Dinamo Zagreb (CRO), Feyenoord (NED), Wolfsberg (AUT)
Group L: Gent (BEL), Red Star Belgrade (SRB), Hoffenheim (GER), Slovan Liberec (SVK) 

For a complete look at the standings, click here.

Live updates
(39)
See New Posts
@EuropaLeague via Twitter
October 2, 2020, 12:51 PM
@EuropaLeague via Twitter
October 2, 2020, 12:43 PM
@EuropaLeague via Twitter
October 2, 2020, 12:31 PM
@UCLonCBSSports via Twitter
October 2, 2020, 12:23 PM
@EuropaLeague via Twitter
October 2, 2020, 12:21 PM
@UCLonCBSSports via Twitter
October 2, 2020, 12:16 PM
@EuropaLeague via Twitter
October 2, 2020, 12:11 PM
@UCLonCBSSports via Twitter
October 2, 2020, 12:08 PM
@EuropaLeague via Twitter
October 2, 2020, 12:02 PM
@UCLonCBSSports via Twitter
October 2, 2020, 11:57 AM

Group Results (After Pot 4):

Group A: AS Roma, BSC Young Boys, CFR 1907 CLUJ, PFC CSKA-SOFIA
Group B: Arsenal, SK Rapid Wien, Molde FK, Dundalk FC
Group C: Bayer Lerverkusen, SK Slavia Praha, Hapoel Beer-Sheva FC, OGC Nice
Group D: Benfica, R. Standard de Liege, Rangers FC, KKS Lech Poznan
Group E: PSV Eindhoven, PAOK FC, Granada CF, Omonoia FC
Group F: SSC Napoli, Real Sociedad, AZ Alkmaar, HNK Rijeka
Group G: SC Braga, Leicester City, AEK Athens FC, FC Zorya Luhansk
Group H: Celtic FC, Sparta Praha, AC Milan, LOSC Lille
Group I: Villarreal CF, Qarabag FK, Maccabi Tel-Aviv FC, Sivasspor
Group J: Tottenham Hotspur, PFC Ludogorets 1945, LASK, Royal Antwerp FC
Group K: CSKA Moskva, GNK Dynamo, Feyenoord, Wolfsberger AC
Group L: KAA G, FK Crvena Zvedza, Hoffenheim, FC Sloven Liberec

Group Results (After Pot 3):

Group A: AS Roma, BSC Young Boys, CFR 1907 CLUJ
Group B: Arsenal, SK Rapid Wien, Molde FK
Group C: Bayer Lerverkusen, SK Slavia Praha, Hapoel Beer-Sheva FC
Group D: Benfica, R. Standard de Liege, Rangers FC
Group E: PSV Eindhoven, PAOK FC, Granada CF
Group F: SSC Napoli, Real Sociedad, AZ Alkmaar
Group G: SC Braga, Leicester City, AEK Athens FC
Group H: Celtic FC, Sparta Praha, Milan
Group I: Villarreal CF, Qarabag FK, Maccabi Tel-Aviv FC
Group J: Tottenham Hotspur, PFC Ludogorets 1945, LASK
Group K: CSKA Moskva, GNK Dynamo, Feyenoord
Group L: KAA G, FK Crvena Zvedza, Hoffenheim

@EuropaLeague via Twitter
October 2, 2020, 11:34 AM

Group Results (After Pot 2):

Group A: AS Roma, BSC Young Boys
Group B: Arsenal, SK Rapid Wien
Group C: Bayer Lerverkusen, SK Slavia Praha
Group D: Benfica, R. Standard de Liege
Group E: PSV Eindhoven, PAOK FC
Group F: SSC Napoli, Real Sociedad
Group G: SC Braga, Leicester City
Group H: Celtic FC, Sparta Praha
Group I: Villarreal CF, Qarabag FK
Group J: Tottenham Hotspur, PFC Ludogorets 1945
Group K: CSKA Moskva, GNK Dynamo
Group L: KAA G, FK Crvena Zvedza

Group Results (After Pot 1):

Group A: AS Roma
Group B: Arsenal
Group C: Bayer Lerverkusen
Group D: Benfica
Group E: PSV Eindhoven
Group F: SSC Napoli
Group G: SC Braga
Group H: Celtic FC
Group I: Villarreal CF
Group J: Tottenham Hotspur
Group K: CSKA Moskva
Group L: KAA Gent

@UCLonCBSSports via Twitter
October 2, 2020, 11:22 AM

Ciro Ferrara, who spent over 20 seasons as a decorated Italian defender before beginning his managerial career, joins the stage as a guest assistant to help with the drawing.

@UCLonCBSSports via Twitter
October 2, 2020, 11:12 AM
See More

Our Latest Stories

gettyimages-1284590147.jpg

Napoli win on emotional Europa night

Jonathan Johnson • 2 min read
gettyimages-1229804745.jpg

Vinicius leads Spurs over Ludogorets

James Benge • 5 min read
yazici-lille.jpg

Yazici on fire as Lille stun AC Milan

Jonathan Johnson • 1 min read
UEFA European Club Football Season Kick-Off 2019/2020 - UEL Draw

Europa League scores, schedule

Igor Mello • 5 min read