Getty Images

The UEFA Europa League quarterfinals are set. Eight teams punched their tickets to the next round as the round of 16 wrapped up Thursday: Manchester United, Arsenal, Ajax, Roma, Villarreal, Slavia Prague, Dinamo Zagrab and Granada. The quarterfinals kick off April 8.

Tottenham was the biggest name to crash out in the round of 16 as Spurs lost to Dinamo Zagreb despite holding a two-goal advantage after the first leg. Arsenal and Manchester United are the two Premier League clubs remaining and two of the favorites to win the competition with a path to reach the final.

You can stream every Europa League knockout stage match on Paramount+.

Craving even more coverage of the world's game? Listen below and subscribe to ¡Qué Golazo! A Daily CBS Soccer Podcast where we take you beyond the pitch and around the globe for commentary, previews, recaps and more.

Here are all the dates and info you need to know for this season's Europa League knockout stage:

Bracket

Click here to enlarge and print the 2021 UEFA Europa League knockout stage bracket.

Quarterfinals

The first legs of the quarterfinal will be played on Thursday, April 8. The second legs will be played on Thursday, April 15. All quarterfinal matches will air on Paramount+.

Thursday, April 8

  • Leg 1: Granada vs. Manchester United, 3 p.m. ET (Paramount+
  • Leg 1: Arsenal vs. Slavia Prague, 3 p.m. ET (Paramount+
  • Leg 1: Ajax vs. Roma, 3 p.m. ET (Paramount+
  • Leg 1: Dinamo Zagreb vs. Villarreal, 3 p.m. ET (Paramount+

Thursday, April 15

  • Leg 2: Manchester United vs. Granada, 3 p.m. ET (Paramount+
  • Leg 2: Slavia Prague vs. Arsenal, 3 p.m. ET (Paramount+
  • Leg 2: Roma vs. Ajax, 3 p.m. ET (Paramount+
  • Leg 2: Villarreal vs. Dinamo Zagreb, 3 p.m. ET (Paramount+

Semifinals

The first legs of the semifinal round will be played on Thursday, April 29 and the second legs will be played on Thursday, May 6. 

Thursday, April 29  

Thursday, May 6

Final

The UEFA Europa League final will be played on Wednesday, May 26 at Gdansk City Stadium in Poland at 3 p.m. ET. The match will be streaming on Paramount+ . The semifinal draw on March 19 will determine the designated "home" team. 


Round of 16

Thursday, March 18 (second legs)

  • FINAL: Molde 2, Granada 1 (Granada advance, 3-2, on aggregate)
  • FINAL: Dinamo Zagreb 3, Tottenham 0 (Zagreb advance, 3-2, on aggregate)
  • FINAL: Arsenal 0, Olympicaos 1 (Arsenal advance, 3-2, on aggregate)
  • FINAL: Shakhtar Donetsk 1, Roma 2 (Roma advance, 5-1, on aggergate)
  • FINAL: Rangers 0,  Slavia Prague 2 (Slavia Prague advance, 3-1, on aggregate)
  • FINAL: AC Milan 0, Manchester United 1 (Man. United advance, 2-1, on aggregate)  
  • FINAL: Villarreal 2, Dynamo Kiev 0 (Villarreal advance, 4-0, on aggregate)  
  • FINAL: Young Boys 0, Ajax 2 (Ajax advance, 5-0, on aggregate)  

Thursday, March 11 (first legs)

  • FINAL: Slavia Prague 1, Rangers 1 
  • FINAL: Manchester United 1, AC Milan 1
  • FINAL: Dynamo Kiev 0, Villarreal 2
  • FINAL: Ajax 3, Young Boys 0
  • FINAL: Granada 2, Molde 0
  • FINAL: Tottenham Hotspur 2, Dinamo Zagreb 0
  • FINAL: Olympiacos 1, Arsenal 3
  • FINAL: Roma 3, Shakhtar Donetsk 0

Round of 32 scores

Wednesday, Feb. 24 (second leg)

  • Tottenham Hotspur (8) 4-0 Wolfsberg (1)

Thursday, Feb. 25 (second legs)

  • Ajax (4) 2-1 Lille (2)
  • Shakhtar Donetsk (3) 1-0 Maccabi Tel-Aviv (0)
  • Napoi (2) 2-1 Granada (3)
  • Hoffenheim (3) 0-2 Molde (5)
  • Villarreal (4) 2-1 Red Bull Salzburg (1)
  • Rangers (9) 5-2 Antwerp (5) 
  • Arsenal (4) 3-2 Benfica (3)
  • PSV (4) 2-1 Olympiacos (5) 
  • Bayer Leverkusen (3) 0-1 Young Boys (6) 
  • Dinamo Zagreb (4) 1-0 Krasnodar (2) 
  • Leicester City (0) 0-2 Slavia Prague (2) 
  • Milan (3) 1-1 Crvena Zvezda (3) 
  • Manchester United (4) 0-0 Real Sociedad (0) 
  • Club Brugge (1) 0-1 Dinamo Kiev (2) 
  • Braga (1) 1-3 AS Roma (5) 

Thursday, Feb. 18 (first legs)

  • Dynamo Kiev 1, Brugge 1
  • Real Sociedad 0, Manchester United 4
  • Wolfsberg 1, Tottenham Hotspur 4
  • Olympiacos 4, PSV Eindhoven 2
  • Slavia Prague 0, Leicester City 0
  • Young Boys 4, Bayer Leverkusen 3
  • Red Star Belgrade 2, AC Milan 2
  • Braga 0, AS Roma 2
  • Krasnodar 2, Dinamo Zagreb 3
  • Lille 1, Ajax 2
  • Benfica 1, Arsenal 1
  • Molde 3, Hoffenheim 3
  • Maccabi Tel-Aviv 0, Shakhtar Donetsk 2
  • Royal Antwerp 3, Rangers 4
  • Granada 2, Napoli 0
  • Red Bull Salzburg 0 Villarreal 2

Group stage results

Matchday 1 results

  • Young Boys 1, Roma 2
  • CSKA-Sofia 0, CFR Cluj 2
  • Dundalk 1, Molde 2  
  • Rapid Wien 1, Arsenal 2  
  • Bayer Leverkusen 6, Nice 2  
  • Hapoel Beer-Sheva 3, Slavia Prague 1  
  • Standard Liege 0, Rangers 2  
  • Lech Poznan 2, Benfica 4
  • PSV Eindhoven 1, Granada 2
  • PAOK 1, Omonoia 1  
  • Napoli 0, AZ Alkmaar 1  
  • Rijeka 0, Real Sociedad 1  
  • Braga 3,  AEK Athens 0
  • Leicester City 3, Zorya Luhansk 0
  • Sparta Prague 1, Lille 4
  • Celtic 1, AC Milan 3
  • Maccabi Tel-Aviv 1, Qarabag 0
  • Villarreal 5, Sivasspor 3
  • Tottenham 3, LASK 0
  • Ludogorets 1, Royal Antwerp 2
  • Dinamo Zagreb 0 Feyenoord 0
  • Wolfsberg 1, CSKA Moscow 1
  • Hoffenheim 2, Red Star Belgrade 0
  • Slovan Liberec 1, Gent 0

Matchday 2 results

  • AEK Athens 1, Leicester City 2 
  • Zorya Luhansk 1, Braga 2 
  • AC Milan 3, Sparta Prague 0 
  • Lille 2, Celtic 2 
  • Qarabag 1, Villarreal 2
  • Sivasspor 1, Maccabi Tel-Aviv 2
  • LASK 4, Ludogorets 3 
  • Royal Antwerp 1, Tottenham 0   
  • CSKA Moscow 0, Dinamo Zagreb 0 
  • Feyenoord 1, Wolfsberg 4 
  • Red Star Belgrade 5, Slovan Liberec 1 
  • Gent 1, Hoffenheim 4 
  • Roma 0, CSKA-Sofia 0
  • CFR Cluj 1, Young Boys 1
  • Arsenal 3, Dundalk 0
  • Molde 1, Rapid Wien 0
  • Slavia Prague 1, Bayer Leverkusen 0
  • Nice 1, Hapoel Beer-Sheva 0
  • Benfica 3, Standard Liege 0
  • Rangers 1, Lech Poznan 0
  • Omonoia 1, PSV Eindhoven 2 
  • Granada 0, PAOK 0
  • AZ Alkmaar 4, Rijeka 1
  • Real Sociedad 0, Napoli 1

Matchday 3 results

  • Hapoel Beer-Sheva 2, Bayer Leverkusen 4
  • Lech Poznan 3, Standard Liege 1
  • Benfica 3, Rangers 3
  • Slavia Praha 3, Nice 2
  • PAOK 4, PSV 1
  • Real Sociedad 1, AZ Alkmaar 0
  • Ludogorets 1, Tottenham 3
  • Roma 5, CFR Cluj 0
  • Rijeka 1, Napoli 2
  • Omonia 0, Granada 2
  • Rapid Wien 4, Dundalk 3
  • Sivasspor 2, Qarabag FK 0
  • Villarreal 4, Maccabi Tel-Aviv 0
  • Antwerp 0, LASK 1
  • Dinamo Zagreb 1, Wolfsberg 0
  • Feyenoord 3, CSKA Moscow 1
  • Arsenal 4, Molde 1
  • Leicester City 4, Braga 0
  • AC Milan 0, Lille 3
  • Young Boys 3, CSKA Sofia 0
  • Hoffenheim 5, Slovan Liberec 0
  • Crvena zvezda 2, Gent 1
  • Celtic 1, Sparta Prague 4
  • Zorya Luhansk 1, AEK Athens 4

Matchday 4 results

  • CSKA-Sofia 0, Young Boys 1
  • Molde 0, Arsenal 3
  • Braga 3, Leicester City 3
  • AEK Athens 0, Zorya Luhansk 3
  • Sparta Prague 4, Celtic 1
  • Lille 1, AC Milan 1
  • Maccabi Tel-Aviv 1, Villarreal 1
  • Qarabag 2, Sivasspor 3
  • LASK 0, Royal Antwerp 2
  • CSKA Moscow 0, Feyenoord 0
  • Wolfsberg 0, Dinamo Zagreb 3
  • Gent 0, Red Star Belgrade 2
  • Slovan Liberec 0, Hoffenheim 2
  • CFR Cluj 0, Roma 2
  • Dundalk 1, Rapid Wien 3
  • Bayer Leverkusen 4, Hapoel Beer-Sheva 1
  • Nice 1, Slavia Prague 3
  • Standard Liege 2, Lech Poznan 1
  • Rangers 2, Benfica 2
  • PSV Eindhoven 3, PAOK 2
  • Granada 2, Omonoia 1
  • Napoli 2, Rijeka 0
  • AZ Alkmaar 0, Real Sociedad 0
  • Tottenham 4, Ludogorets 0

Matchday 5 results

  • AEK Athens 2, Braga 4
  • Zorya Luhansk 1, Leicester City 0
  • AC Milan 4, Celtic 2
  • Lille 2, Sparta Prague 1   
  • Qarabag 1, Maccabi Tel-Aviv 1
  • Sivasspor 0, Villarreal 1
  • LASK 3, Tottenham 3
  • Royal Antwerp 3, Ludogorets 1
  • CSKA Moscow 0, Wolfsberg 1
  • Feyenoord 0, Dinamo Zagreb 2
  • Red Star Belgrade 0, Hoffenheim 0
  • Gent 1, Slovan Liberec 2
  • Roma 3, Young Boys 1
  • CFR Cluj 0, CSKA-Sofia 0
  • Arsenal 4, Rapid Wien 1
  • Molde 3, Dundalk 1    
  • Slavia Prague 3, Hapoel Beer-Sheva 0
  • Nice 2, Bayer Leverkusen 3
  • Benfica 4, Lech Poznan 0
  • Rangers 3, Standard Liege 2
  • Omonoia 2, PAOK 1
  • Granada 0, PSV Eindhoven 1
  • AZ Alkmaar 1, Napoli 1
  • Real Sociedad 2, Rijeka 2

Matchday 6 results

  • Young Boys 2, CFR Cluj 1
  • CSKA-Sofia 3, Roma 1
  • Dundalk 2, Arsenal 4
  • Rapid Wien 2, Molde 2
  • Bayer Leverkusen 4, Slavia Prague 0
  • Hapoel Beer-Sheva 1, Nice 0
  • Standard Liege 2, Benfica 2
  • Lech Poznan 0, Rangers 2
  • PSV Eindhoven 4, Omonoia 0
  • PAOK 0, Granada 0
  • Napoli 1, Real Sociedad 1
  • Rijeka 2, AZ Alkmaar 1
  • Braga 2, Zorya Luhansk 0
  • Leicester City 2, AEK Athens 0
  • Sparta Prague 0, AC Milan 1
  • Celtic 3, Lille 2
  • Maccabi Tel-Aviv 1, Sivasspor 0
  • Villarreal vs. Qarabag -- POSTPONED
  • Tottenham 2, Royal Antwerp 0
  • Ludogorets 1, LASK 3
  • Dinamo Zagreb 3, CSKA Moscow 1
  • Wolfsberg 1, Feyenoord 0
  • Hoffenheim 4, Gent 1
  • Slovan Liberec 0, Red Star Belgrade 0